Ülke, ülke “dijital pazarlamacıların” maaşı

Her ülkede dijital yetkinliklere ödenen aylık maaşlar farklı ancak hepsi de bizim ülkemizde ödenen aylık bedellerden daha yüksek ayrıca para birimi de avro! Yurt dışında maaşlar yıllık baremler üzerinden ödendiğinden acaba rakamlar yıllık mı diye düşünmedim desem yalan olur! Ayrıca bu araştırmayı yayınlayarak hem çalışan hem işverene zaten zor zamanlardan geçiyorken gereksiz bir konu vermiş olur muyum diye de düşünmeden edemiyorum. Sözün özü dijital yetkinliklerin pazarda karşılığı epey yüksek.

Japonya, Dijital Pazarlamacılar için en yüksek maaşı sunan ülke (63.964 € ).
Birleşik Krallık, Dijital Pazarlama Yöneticileri için en düşük maaşı sunuyor. (35.920 €).
Dijital Pazarlamacının maaşı deneyimine bağlı olarak yaklaşık 30,000 € artabiliyor.
Web Geliştiriciler, E-Ticaret Yöneticileri ve Dijital PR Yöneticileri dijital kariyeri olanlar arasında en yüksek kazananlar.
Teknoloji hayatımızın her alanında değişimler yaparken bu alanda yetkinliği olanlar için de müthiş fırsatlar sunuyor. Bugün dijital becerilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Teknoloji gelişip her alanda sonsuz olanaklar sundukça hem popülerliği, hem iş alanları ve hem de bu alanda çalışmak isteyenlerin sayısı da artacak elbette.

Reboot Dijital Pazarlama Ajansı bu gelişimi göz önünde bulundurarak, tüm dünyada “Dijital Pazarlama Profesyoneli” olmanın sonsuz olanakları hakkında bir araştırma yapmış. Farklı ülkelerdeki dijital çalışanları arayarak bir “Dijital Pazarlama Yöneticisinin” kazanabileceği ortalama maaşı belirlemiş.

İlk soru dijital dünyada yol almış olanlara: Ülkenizde bir Dijital Pazarlamacı ne kadar kazanıyor?
Dijital Pazarlama müdürü olmanın en avantajlı olduğu ülke, profesyonellerin ortalama 63.964 € kazanabileceği Japonya. Listede ikinci sırada, dijital uzmanlarına 62.329 € sunan Çin‘i görüyoruz. ABD ise 61,151 € ile üçüncü sırada.

Ortalama olarak bir “Dijital Pazarlama Yöneticisinin” Birleşik Krallık’ta geliri 35.920 €. Bu da neredeyse Japonya’da kazanacaklarının yarısı kadar. Dijital Pazarlama becerilerine en fazla değer veren Avrupa ülkesi Danimarka’da da yaklaşık 60.616 € kazanılabilir gözüküyor.

Deneyiminiz kazancınızı arttırıyor
Deneyim, ne kadar kazanılacağı konusunda büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle araştırmada, bir “Dijital Pazarlama Yöneticisinin” bu rol altında kaç yıl çalıştığı ve sürenin Avro karşılığından bedeli de araştırılmış.

Dijital Pazarlamacıların deneyimlerine göre ortalama maaşları Ortalama

Giriş seviyesindeki Dijital Pazarlama Müdürü 27,808 €
(1 Yıldan az deneyimli)

Kariyerinin başındaki Dijital Pazarlama Müdürü 36,592 €
(1-4 yıl arası deneyimli

Kariyerinin ortasındaki Dijital Pazarlama Müdürü 46,853 €
(5-9 yıl arası deneyimli)

Deneyimli Dijital Pazarlama Müdürü 56,817 €
(10-19 yıl arası deneyimli)

Farklı dijital yetkinliklere farklı maaşlar
Dijital dünyaya katılmak istiyor ancak Dijital Pazarlama’nın sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız, bu alanda keşfedilecek başka birçok iş var. Yönetim düzeyine geçildiğinde farklı dijital alanlarda ne kadar kazanıldığına da bakılmış.

Çalışma Alanına Göre Gelirler
Web geliştirici 49,578€
E-Ticaret 48,817€
Hakla İlişkiler 48,261€
Pazarlama 45,988€
Arama Motoru Optimizasyonu 43,749€
Web tasarımcı 41,768€
Web Analitiği 40,495€
İçerik 36,403€
Sosyal Medya 35,071€
İçerik pazarlaması 34,284€

Başarılı bir Dijital Pazarlamacının özellikleri neler olmalı?
Kariyer yolunuz ne olursa olsun, başarı sıkı çalışma ve kararlılıkla gelir. Ancak Dijital Pazarlamada başarılı olmak için başka şeylere de ihtiyacınız var? Peki, onlar nedir? Reboot Dijital Pazarlama Ajansı Kreatif Direktörü Abby Chinnery sizin için anlatıyor: https://www.linkedin.com/in/abby-chinery-817602102/?originalSubdomain=uk

“Pek çokları Dijital Pazarlama alanına girmek için gereken becerileri nedense fazla hafife alıyor. Oysa Dijital Pazarlama için pazarlama alanında sahip olduğunuz becerilerden çok daha fazlası gerekir. Online bir markayı temsil edebilmek için ciddi bir öğreti sürecine, yaratıcılığa ve yazma yeteneğine sahip olmanız gerekir. Yardımcı olabilecek diğer niş gereksinimlerden bazıları ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), HTML ve giderek artan şekilde python başta olmak üzere bilgisayar dilleri.”

Kaynak: marketingturkiye

Rai

E-Ticaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir