Google Webmaster Blog: Google canonical url’leri nasıl keşfeder ve önerir?

“Dün Google webmaster blogda yazılan yazı aynen şöyle:”

Bazen bir web sayfasına birden fazla URL kullanılarak ulaşılabilir. Bu gibi durumlarda Google, aramada görüntülenecek ve başka şekillerde kullanılacak en iyi URL’yi belirlemeye çalışır. Buna “kanonik URL” diyoruz. Site sahiplerinin, içerikleri için kanonik URL’lerin ne olması gerektiğini daha iyi belirlememize yardımcı olabilir.

İçeriğiniz için en uygun kanonik URL’yi seçmediğimizden şüpheleniyorsanız, sayfanızın adresini Arama Konsolu içindeki URL Muayene aracına girerek kontrol edebilirsiniz. Size Google tarafından seçilen kanonik gösterecektir. Kullanılması gereken daha iyi bir kanonik olduğuna inanıyorsanız, tercih edilen bir seçenek önermek için nasıl önereceğimizle ilgili olarak yinelenen URL’ler yardım sayfasındaki adımları izleyin.

Lütfen, siteyi kullanarak arama yaparsanız: veya url: komutlarında, bunlar Google tarafından seçilen kanonik olmasa bile, sizin de belirttiğiniz etki alanını göstereceğinizi unutmayın. Bu, girilen tam isteği yerine getirdiğimiz için gerçekleşir. Perdenin arkasında, insanların siteyi kullanmadan sayfalarını gördüklerinde de dahil olmak üzere, Google tarafından seçilen kanonik kullanıyoruz: veya url: komutları.

Ayrıca, URL İnceleme aracını da değiştirdik, böylece yalnızca Arama Konsolunda yönettiğiniz mülkler için değil, bir URL için herhangi bir Google tarafından kanonik olarak gösterilecek. Bu değişiklikle birlikte info: komutunu da emekli ediyoruz. Bu, kanunları keşfetmenin alternatif bir yoluydu. Nispeten az kullanılmıştı ve URL Muayene aracı, yayıncılara URL’lerle yardımcı olmak için daha kapsamlı bir çözüm sunuyor.

Rai

E-Ticaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir