Google Arama Sonuçlarında Özel Haberler Öncelikli Olacak

Google, yeni algoritmasıyla önemli bir değişikliğe gitti. Bundan böyle Google arama sonuçlarında özel haberler ve özgün içerikler öncelikli olacak. İçerik üreticileri ve mecralar için hayati önem taşıyan bu değişikliğe dair detayları sizler için yazdık.

Google, yine bir algoritma değişikliğine gittiğini duyurdu. Bu defa durum ciddi. Özellikle içerik üreticileri ve mecralar için yepyeni bir rekabet alanı geliyor desek yeridir. Google’daki bu değişikliğin odağında özgün içeriği öne çıkarma kaygısı var. Buna göre Google sonuçlarında özel haberler ve özgün içerikler öncelikli olacak. Bu da içerik kalitesini artırarak yeni bir rekabet sahası oluşmasını sağlayacak. Bu değişiklikle güncellenen yönergeler aynı zamanda sahte haberlerin ve niteliksel açıdan eksik içeriklerin arka planda kalmasını sağlayacak.

Google Arama Sonuçlarında Özel Haberler Ön Planda Olacak
Google, içerik üreticileri ve mecralar açısından büyük öneme sahip yeni yönergesini duyurdu. Konuya dair detayları incelemek için buradan yararlanabilirsiniz.

Evet, arama motoru Google, bundan böyle özgün içeriğe hak ettiği değeri vermeye hazırlanıyor. Google’ın Haberler Başkan Yardımcısı Richard Gingras paylaştığı blog yazısında bu konuya dair merak edilenleri yazmış. . Makaleyi buradan detaylı olarak okuyabilirsiniz. Bu arada Google’ın arama sonuçlarında özel haberleri nasıl ayırt edeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Gingras bu konuya da yazdığı makalede açıklık getirmiş. İşte makaledeki o kısım;

“… İnternette bulduğumuz her şeyi sıralamak ve bu içeriği yararlı olacak şekilde düzenlemek için algoritmalar kullanıyoruz. Bu algoritmalar sürekli güncellenen ve geliştirilen yüzlerce farklı sinyalden oluşur. Algoritmalarımızı ayarlamak, doğrulamak ve sistemlerimizin ayrı sayfaların otoriterliğini anlamalarına yardımcı olmak için, dünya genelinde çalışmamızı değerlendiren 10.000’den fazla puanlayıcı / kalite değerlendirici var.

Algoritma Değişikliğinin Açıklaması Ne?
Google; özel ve özgün içerik hazırlamanın ciddi bir emek ve maliyet gerektirdiğinin farkında. Ayrıca “tık haberciliği” olarak adlandırılan clickbait içerikler ve sahte haberler nedeniyle eleştirilerin odağında olan Google nihayet bunları ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Uzun süren bir emek ve özveriyle hazırlanan özel içerikler ilk kaynakta yayınlandıktan saniyeler sonra onlarca hatta yüzlerce, binlerce site tarafından aynen kopyalanmakta. Google ise sıralama kriterinde özgün içeriklerin ilk kaynağını değil içeriğin yer aldığı sitenin otoritesini baz alıyordu. Böyle olunca da emek hırsızlığı yapan siteler Google’ın bu algoritmasından kaynaklı açıktan yararlanıyor ve sıralamada öne çıkıyordu. İşin özeti, Google arama sonuçlarında özel haberleri ön plana alacağını duyurmakla bir nevi kopyala – yapıştır içerik üreticiliğini ortadan kaldırmış oldu.

Özetlemek gerekirse; içerik üreticilerini ve içerik sitelerini (haber siteleri, dergiler, bloglar vs.) zorlu bir süreç bekliyor. Ancak odağında daima özgün içerik üretimi olan mecralar bu güncelleme nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşamayacak.

Kaynak :brandingturkiye

Rai

E-Ticaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir